Užitečná lékárnička pro cestu na dovolenou

Letní dovolenou nemusejí provázet jen příjemné zážitky, ale někdy i nečekané a nevítané zdravotní obtíže. Spektrum problémů, které může cestovatele postihnout, je velice široké. Proto se hodí mít po ruce správně vybavenou lékárničku. A rovněž telefon s připojením na internet, protože našim klientům může v případě potřeby osobní lékař poradit i na dálku.

No items found.

Vhodná výbava lékárničky se může významně lišit dle toho kdo, kam a na jak dlouho cestuje. Pokud cestovatelé míří do civilizovaných míst, kde je snadný přístup k zajištění první pomoci i pořízení potřebných léčebných prostředků, nemusí být její vybavení zvlášť rozsáhlé. Při cestě mimo civilizaci, kde není rychle dostupná lékařská péče, či do exotických zemí, je vhodnější širší výbava. Ta by měla zohledňovat potenciální zdravotní rizika, jež mohou v dovolenkové lokalitě hrozit, a zdravotní komplikace, s nimiž se cestovatelé již někdy v minulosti potýkali a mohou u nich se opět projevit. Při cestování s dětmi je vhodné přibalit i dětské varianty léků.

1.    PRAVIDELNĚ UŽÍVANÉ LÉKY

Lidé, kteří pravidelně užívají léčiva na předpis, by se v první řadě měli ujistit, že mají dostatek potřebných medikamentů na celou dobu dovolené. A v případě potřeby si nechat předepsat nový recept. Jedinci, které před odjezdem na dovolenou trápí zdravotní komplikace, by měli situaci konzultovat s lékařem, případně se nechat vyšetřit a předejít zhoršování zdravotního stavu během dovolené. Případně si preventivně pořídit medikamenty, které pomohou akutní obtíže vyřešit, pokud se budou dále zhoršovat. I zcela zdraví lidé by neměli pořízení cestovní lékárničky podceňovat, protože úraz či akutní zdravotní problém může postihnout každého.    

2.    PŘÍPRAVKY PROTI CESTOVNÍ NEVOLNOSTI
Každý, kdo má během cestování různými dopravními prostředky zkušenost s nevolností, tedy s tzv. kinetismem, by měl do lékárničky zařadit tradiční lék Kinedryl, jenž pomáhá při cestách autem, autobusem, vlakem, letadlem i jako prevence proti mořské nemoci na lodi. Neměli by ho však užívat řidiči, protože vyvolává ospalost. Užitečné je mít dostatečnou dávku na cestu tam, zpět i na přesuny během dovolené. Přínosné mohou být také přípravky s extraktem ze zázvoru, jež jsou vhodné i pro těhotné ženy, či lízátka, bonbóny a žvýkačky proti nevolnosti.

3.    LÉČIVA NA ZAŽÍVACÍ POTÍŽE
Nejčastějšími zažívacími problémy během dovolených bývají průjmy, nadýmání, zácpy, pálení žáhy či další poruchy trávení, které mohou být způsobeny různými příčinami, třeba nezvyklou stravou a nezdravou vodou. Nezbytnou součástí cestovatelské lékárničky by proto mělo být aktivní (živočišné, černé) uhlí, jež je účinné při průjmu, otravách jídlem a nadýmání, protože na sebe váže střevní plyny, bakterie i toxiny a pomáhá je vyloučit z těla. Při silnějším průjmu prospěje Imodium, jež tlumí střevní aktivitu. K dezinfekci střeva jsou vhodné např. Endiaron nebo Ercefuryl po dobu 3 až 5 dní. Na regeneraci střevní mikroflóry je vhodný Enterol který vyrovnává přirozené mikrobiální prostředí střeva nebo probiotikum Hylak, které účinkuje i při nadýmání, zácpě a poruchách trávení. Zácpu pomáhá vyřešit Guttalax či jiná projímadla a při překyselení žaludku i pálení žáhy uleví antacida, například přípravky Rennie či Gaviscon. Při poruchách zažívání prospívá i Iberogast pro celkové zlepšení trávení. V případě průjmu je nezbytné doplňování tekutin, například pomocí rehydratačních roztoků v prášku, které jsou užitečné i při úpalu nebo úžehu.

4.    PŘÍPRAVKY PRO PŘÍPAD SPÁLENIN OD SLUNCE
Frekventovaným problémem při letní dovolené, ať už u moře či v horách, je spálení pokožky od slunce. Nejlepší prevencí je využívání kvalitních opalovacích krémů s dostatečně vysokým ochranným faktorem i přípravků po opalování. Pro případ, že ke spálení kůže dojde, je vždy vhodné do cestovní lékárničky přibalit rovněž hojící a zklidňující sprej, pěnu, gel nebo krém s obsahem panthenolu či aloe vera, třeba Panthenol či Bepanthen Plus, které pomáhají kůži ulevit a regenerovat. Pomoci může i Fenistil gel. Péči o pokožku je potřeba doplnit hydratací organismu se zvýšeným pitným režimem a doplněním minerálů pomocí minerálek, případně iontových nápojů. Pokud se na kůži objeví puchýřky, jde o vyšší stupeň spálení, kdy je vhodné využít třeba přípravek Flamigel, který tiší a zmirňuje bolest, či náplasti na popáleniny. Pokud jsou spáleniny rozsáhlé a mají navíc doprovodné příznaky, jako je horečka, vyrážka či pocity svědění, je vhodné navštívit lékaře.

5.    PRVNÍ POMOC PŘI MENŠÍCH PORANĚNÍCH
K drobným úrazům a poraněním může dojít snadno a rychle, v cestovní lékárničce by proto určitě neměla chybět dezinfekce (Jodisol, Betadine, Septonex, 3% peroxid vodíku či Dettol antiseptický sprej pro děti) pro čištění ran a náplasti, obvazy, obinadla, gáza a trojcípý šátek, malé nůžtičky, pinzeta a gumové rukavice. Pokud je někdo z cestovatelů alergický na jód, je nutné vybrat dezinfekci bez obsahu jódu. Mohou se hodit i náplasti na puchýře a obvaz na popáleniny, případně tekutá náplast URGO ve spreji a HemaGel podporující hojení ran. Při výronu je přínosný také octan či octanová mast, protože uleví při otocích a pohmožděninách. Užitečná je rovněž mast či gel s protizánětlivými účinky, třeba Voltaren, který mírní bolest.

6.    PŘÍPRAVKY PRO ÚLEVU PO ÚTOKU HMYZU
Pobyt v přírodě v Česku i zahraničí často přináší nepříjemná setkáním s hmyzem, ať v podobě poštípání od komárů, ovádů či muchniček, bodnutí od včel a vos nebo napadení klíštětem. Nejlepší prevencí jsou samozřejmě kvalitní repelenty, ale vždy je nutné věnovat pozornost jejich využívání u dětí, raději se o výběru repelentu pro děti poradit s pediatrem. Při běžném komářím štípnutí lze zamezit svědění chladivým obkladem či různými mastmi a gely, často s obsahem antihistaminik, jako jsou gely Fenistil, Sněhurka nebo Psilo-balsam, mast Kosmín nebo přípravek After Bite, který pomáhá nejen po bodnutí či poštípání hmyzem, ale prý i po žahnutí medúzou. Většina zmíněných přípravků uleví i při štípnutí ovádem a muchničkou a včelím i vosím bodnutí, u včel a vos se pro ošetření využívá rovněž octanový krém či Urgo Filmogel v podobě tekutého krytí, které brání škrábání postiženého místa a zklidňuje kůži. Použitelný je i tea tree olej. Před aplikací jakéhokoliv přípravku je dobré ranku omýt mýdlem a vodou. V případě, že cestovatelé míří do oblastí s výskytem malárie, je vhodné si pro jistotu nechat předepsat antimalarika. Pro odstranění klíšťat se hodí mít po ruce pinzetu na klíšťata a místo následně vydezinfikovat.

7.    LÉKY NA BOLEST, ZÁNĚT, HOREČKU A NACHLAZENÍ
Zdravotními komplikacemi, jež dokážou znepříjemnit dovolenou, je bolest – ať jde o bolesti zad, zubů, hlavy či třeba kloubů – a také horečka, zánět nebo nachlazení, které může snadno vzniknout například z klimatizace. V cestovní lékárničce by tak neměl chybět odolný digitální teploměr a léčiva s obsahem paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a ibuprofenu, například Paralen, Acylpyrin, Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen či Panadol, které pomáhají nejen pro snížení horečky, ale většinou i snižují bolest a pomáhají při zánětech. Lidé trpící na migrény by měli přibalit Migralgin nebo Migrostop, od bolesti kloubů uleví například Ibalgin krém. Užitečnou součástí cestovatelské lékárničky mohou být i medikamenty na bolest v krku, kašel a rýmu, jako jsou spreje či pastilky Tantum Verde, Strepsils, Septofort, Septonex, Orofar a proti rýmě Nasivin.  

8.    LÉČIVA NA RŮZNÉ ALERGICKÉ OBTÍŽE
Nejenom alergici by si do cestovní lékárničky měli přibalit přípravky na alergii, protože ta se může objevit i u lidí, kteří jí dosud netrpěli. Alergická reakce se může projevit třeba po útoku hmyzu, po konzumaci některých potravin či ovoce, ale rovněž při pobytu na slunci nebo při setkání s dalšími potenciálními alergeny. Alergici by si na dovolenou měli brát léčiva, která dlouhodobě užívají, nealergikům se mohou hodit volně prodejná antihistaminika jako Zyrtec, Zodac, Dithiaden, Xyzal, Claritine nebo Analergin, při kožních alergických projevech Fenistil gel. Užitečné je také antialergikum Allergodil ve formě očních a nosních kapek. Ke zmírnění alergických projevů se obecně hodí přípravky s léčivou látkou cetirizin, jež skvěle fungují při alergické rýmě, alergickém zánětu očních spojivek i kožních alergických projevech. Při užívání léků proti alergiím by se však měli mít na pozoru řidiči, protože mohou mít tlumící účinky.

9.    DALŠÍ UŽITEČNÉ PŘÍPRAVKY PRO PŘÍPAD POTŘEBY
Kromě výše zmíněných přípravků při dovolené mohou prospět také roztoky pro výplach očí a dezinfekční oční přípravky pro ošetření podrážděných očí, což může způsobit ostré sluníčko, písek z pláže i jiné faktory. V těchto případech prospějí kapky Ophthalmo-Septonex, Ocuflash i borová voda pro zklidnění očí a úlevu od nepříjemných pocitů v oku. Užitečné mohou být i protizánětlivé kapky do uší. Využití mohou najít rovněž léky proti plísňovým infekcím, jako je Canesten, Exoderil, Fungicidin nebo Clotrimazol. Ženám, jež během léta trpí gynekologickými obtížemi, jsou doporučovány speciální mycí gely pro intimní hygienu, při akutních obtížích jim mohou pomoci přípravky z řady Canesten Gyn či vaginální čípky Gyno-pevaryl. Pro řešení popraskaných rtů je dobré mít balzám na rty a opary pomohou léčit krémy Herpesin, Zovirax či tea tree olej. V éře covidu-19 je vhodné nezapomenout na gelovou dezinfekci rukou a pro jistotu přibalit i pár respirátorů, protože protipandemická opatření se mohou náhle změnit.

10.    DOBRÉ RADY PRO SBALENÍ LÉKÁRNIČKY
Obsah cestovatelské lékárničky je zásadní přizpůsobit rizikovým faktorům v místě dovolené a zdravotnímu stavu cestovatelů, hlavně pokud jde o děti, těhotné ženy a chronicky nemocné, kteří dlouhodobě užívají předepsané léky. Při vybavování lékárničky je důležité konzultovat výběr medikamentů s lékárníkem, aby nedocházelo k lékovým interakcím a zohlednit alergie na látky užité v léčivech. U všech přípravků je nutné zkontrolovat expiraci, zda nejsou prošlé. A vždy je užívat v souladu s dávkováním a pokyny v příbalovém letáku, nebo radami lékaře či lékárníka. Při cestě do teplých krajin je třeba věnovat pozornost doporučením pro skladování léků, protože některé musí být uchovávány v chladu, proto je lepší zvolit nějakou alternativu s běžným způsobem uchovávání. A je vhodné předem zjistit, zda v konkrétní destinaci neplatí omezení na dovoz některých léků. Často je doporučováno léky převážet v originálním balení, případně v uzavíratelných platových sáčcích i s originálními příbalovými letáky. Dlouhodobě užívané léky na předpis je nejlepší přepravovat v příručním zavazadle, aby nedošlo k jejich ztrátě. U speciálních léčiv se může hodit rovněž potvrzení lékaře o nutnosti jejich užívání. V optimálním případě je dobré převážet v příručním zavazadle celou lékárničku, aby byla po ruce. Při cestování letadlem je nutné myslet na to, že léčiva v tekuté podobě mají obvykle maximální povolený objem jen 100 ml a celkový objem všech přepravovaných tekutin nesmí přesáhnout 1 000 ml. Některé součásti lékárničky, jako jsou nůžky, dezinfekce či repelenty, je doporučeno zabalit do odbavovaného zavazadla, protože neprojdou bezpečnostní kontrolou. Kromě lékárničky se ovšem hodí mít i cestovní pojištění, protože nikdo neví, co se na cestách může stát. Klienti Health+ mají oproti většině cestovatelů výhodu – když mají chytrý telefon s internetovým připojením, mohou se spojit s lékaři naší polikliniky přes online chat a získat lékařskou radu i z dovolené.

Galerie

Máte zájem o naše služby?

Kontaktujte nás.