Jedno kousnutí může mít fatální následky. Vir, který do lidského těla přenáší klíšťata, postihuje centrální nervový systém, což se projevuje řadou závažných symptomů, např. bolestí hlavy, ztuhnutím šíje, horečkou. Léčba je často dlouhá a náročná. Nejspolehlivější formou prevence je očkování.
Klíšťová encefalitida je závažné onemocnění vyvolané virem klíšťové meningoencefalitidy, který patří mezi arboviry. Přenáší se kousnutím infikovaného klíštěte, nejčastěji schovaného v trávě či křovinách. Největší aktivity dosahují tito malí roztoči během jarních a letních měsíců.
Vyskytuje se především v listnatých a smíšených lesích, parcích, loukách a křovinatých oblastech s vyšší vlhkostí. V České republice se jim velmi daří, čemuž, bohužel, odpovídají i statistiky. Jsme zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy (KE) v celé Evropské unii.
Inkubační doba nemoci je 3 až 28 dní. Příznaky klíšťové encefalitidy se obvykle objevují v dvoufázovém průběhu. První fáze může být bezpříznaková nebo připomíná chřipku a zahrnuje horečku, únavu, bolesti hlavy a svalů. Po krátkém zlepšení následuje druhá, závažnější fáze, která postihuje nervový systém. Projevuje se vysokou horečkou, silnými bolestmi hlavy, ztuhlostí šíje, světloplachostí, zánětem spojivek, poruchami rovnováhy či vědomí, může dojít i k ochrnutí. V některých případech může dojít k trvalým neurologickým následkům, jako jsou poruchy koncentrace, chronické bolesti hlavy nebo obrny.
Při nejzávaznější bulbocervikální formě selhávají důležitá centra v prodloužené míše, což často končí úmrtím pacienta.
Léčba klíšťové encefalitidy je pouze symptomatická, což znamená, že neexistuje specifický lék na toto onemocnění. Pacienti s těžším průběhem často vyžadují hospitalizaci, často na lůžkách intenzivní péče.
Jedním z nejúčinnějších způsobů ochrany je očkování proti klíšťové encefalitidě. Vakcinace je doporučena zejména lidem, kteří se často pohybují v přírodě, například turistům, lesníkům nebo zahrádkářům, ale v podstatě je vhodná pro všechny z nás. Základní očkování probíhá ve třech dávkách, přičemž první dvě poskytují základní ochranu a třetí, podaná po několika měsících, zajišťuje dlouhodobou imunitu. Přeočkování je nutné každých 3–5 let.
V Health+ jsme si vědomi toho, jaká rizika klíšťová encefalitida může přinést, proto je očkování proti tomu onemocnění zahrnuto ve všech našich komplexních programech. Chceme našim klientům dopřát jistotu, žesi mohou užít pobyt v přírodě bez obav.
Prevence je klíčová, a vedle očkování je důležité chránit se vhodným oblečením, repelenty a pravidelnou kontrolou kůže po pobytu v přírodě. Pokud přesto najdete přisáté klíště, je nutné jej co nejrychleji a správně odstranit. K snadnějšímu odstranění je vhodná speciální karta se zářezy, nebo kleštičky, které lze koupit v lékárně. V případě, že pomůcky nemáte k dispozici, opatrně klíště kývavými pohyby vyviklejte. Pokud můžete, ránu dezinfikujte. Jestliže v kůži zůstanou utržená kusadla, obvykle to nevadí, sami z kůže odpadnou.
Klíšťová encefalitida sice představuje vážnou hrozbu, ale díky preventivním opatřením ji lze efektivně eliminovat a chránit tak své zdraví.