Jak řešit nadměrné vypadávání vlasů

Mnoho žen a mužů se bojí ztráty vlasů a vzniku plešatosti. Vedoucí oddělení dermatologie Health+ MUDr. Lucia Mansfeldová prozradila, jaké příčiny nadměrné padání vlasů způsobují, jak lze tento problém řešit a jak těmto obtížím preventivně předcházet.

No items found.

Určitá míra vypadávání vlasů je přirozená. Podle čeho mohou lidé poznat, že jim padá více vlasů, než je normální?
Udává se, že běžně nám za den vypadne zhruba 60 až 100 vlasů. Většinou si toho všimneme v sítku ve sprše po mytí vlasů. Když však nacházíme vlasy po celém bytě a na oblečení, při každém česání vyčešeme větší množství vlasů nebo vnímáme prořídnutí vlasů na některých místech na hlavě, měli bychom co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.

Jaké jsou nejčastější příčiny nadměrné ztráty vlasů?
Mezi nejčastější příčiny patří genetická predispozice a hormonální změny. Ke zvýšené ztrátě vlasů vede převaha mužských pohlavních hormonů, hlavně testosteronu. Proto muže častěji postihuje alopecie, tj. plešatost. Mužský typ alopecie, tzv. androgenní alopecie, se projevuje postupným ústupem vlasové hranice nad čelem, kde se po stranách vytvářejí kouty, a později i na temeni hlavy. Také u žen dochází ke zvýšenému padání vlasů v důsledku hormonálních změn. Bývá to při úbytku estrogenu například po porodu či v období menopauzy. I ženy mají v organismu určitou hladinu mužských pohlavních hormonů, k jejich zvýšení může dojít třeba při endokrinologickém či nádorovém onemocnění. Mezi další časté příčiny řadíme poruchy štítné žlázy nebo anemie z nedostatku železa. Změny stravování, diety a rychlé hubnutí mohou v důsledku deficitu vitamínů A, D a skupiny B, minerálů (zinku a železa) a stopových prvků rovněž vést k nadměrné ztrátě vlasů. A v neposlední řadě musíme zmínit i psychické potíže, nadměrný stres, deprese a vyčerpání, které často provází zvýšené vypadávání vlasů. Nadměrná ztráta vlasů bývá častá i po vážnějších horečnatých infekčních onemocněních, po některých lécích (zejména cytostatikách) či po náhlém vysazení hormonální antikoncepce.

Můžete poradit účinné způsoby prevence proti padání vlasů?
Nejlepší prevencí je vyvážená strava s dostatečným příjmem železa, vitamínů skupiny B a dalších důležitých látek, například aminokyselin zvaných methionin a cystein. Důležité je vyhýbat se nešetrným kadeřnickým zákrokům, nekvalitním agresivním barvám na vlasy a nevhodným účesům, které vlasy nadměrně namáhají. Velmi dobrý efekt mívají stimulující šampony a tonika s kofeinem nebo panthenolem. Je však pravda, že na trhu je obrovské množství „zázračných přípravků”, proto je při výběru užitečné se poradit s dermatologem.

Pokud člověk rozpozná, že mu nadměrně padají vlasy, jak by měl dále postupovat?
Určitě je vhodné co nejdřív navštívit odborného lékaře, ideálně dermatologa, případně svého praktického či osobního lékaře, který může doporučit provedení krevních testů nebo dalších vyšetření. Je velmi důležité co nejdříve odstranit příčinu, která nadměrné vypadávání vlasů způsobuje, a zahájit vhodnou terapii. Jen tak je možné zabránit velkým ztrátám vlasů, které následně obtížně a dlouhodobě dorůstají.

Jak v případech nadměrné ztráty vlasů probíhá vyšetření a jaké jsou metody léčby?
Nejdůležitější je pečlivá a podrobná anamnéza, která nás může nasměrovat na vyvolávající příčinu. Klientů se dotazujeme na změny stravování, dietu, nové léky, vlasovou kosmetiku, stresové situace a infekční či horečnatá onemocnění, a to někdy zpětně i dva až tři měsíce před vznikem obtíží. Provádí se rovněž vyšetření krve – krevní obraz, základní biochemie, hormonální profil (zejména hormony štítné žlázy a pohlavní hormony), zjišťuje se hladina železa a vitamínu B12, zánětlivé markery a podobně. Při klinickém vyšetření se podrobně prozkoumá vlasová pokožka, zda zde nejsou přítomné zánětlivé změny, ložiskovité výpady nebo ekzém... Provádí se i trakční test (test tahem za vlasy), kdy se posoudí pevnost ukotvení vlasů. V případě potřeby se doplňují další speciální vyšetření, třeba výtěry z krku a nosu k vyloučení zánětlivého ložiska, endokrinologické nebo gynekologické vyšetření. Po zjištění vyvolávající příčiny a jejím odstranění vlasy obvykle spontánně dorůstají v průběhu šesti měsíců. V rámci terapie jsou doporučovány lokální přípravky s hormonální složkou nebo kortikoidem, speciální stimulující šampony například s kofeinem, nasazují se i vitamínové doplňky, minerály a aminokyseliny, hlavně methionin. Při nedostatečném zlepšení se může provádět také speciální léčba, třeba kryostimulace, (zmrazení vlasové pokožky tekutým dusíkem), vitamínové mezoterapie nebo velmi účinná aplikace vlastní krevní plazmy klienta.

Nabízí poliklinika v této oblasti něco, co je v běžných dermatologických ordinacích běžně nedostupné?
V Health+ je velkou výhodou rozsáhlá mezioborová spolupráce, kdy je možné klienta komplexně vyšetřit vícero odborníky ve velmi krátkém časovém intervalu, stanovit včas příčinu ztráty vlasů a zahájit vhodnou terapii. Ze speciálních léčebných metod se nám osvědčuje zejména kvalitní mezoterapie, tedy aplikace koktejlů s vitamínovými preparáty, minerály a stopovými prvky mikrojehličkami přímo do vlasové pokožky a aplikace krevní plazmy. Plazmaterapie je poměrně mladá metoda, kdy se klientovi odebere krev, z níž se po centrifugaci oddělí krevní plazma bohatá na krevní destičky a obrovské množství růstových faktorů, které po aplikaci mikrojehličkovou metodou přímo stimulují vlasové folikuly. Klinika využívá nejvyspělejší švýcarskou technologii RegenPlazma, při níž se daří aktivovat až 90 % růstových faktorů, což je přibližně třikrát více než při využití jiných metod. Výhodou je, že se jedná o vlastní biologický materiál klienta, nedochází tedy ke vzniku alergií a infekce.

Dokáže klinika pro klienty zajistit také transplantace vlasů?
Určitě, umíme zprostředkovat i transplantaci vlasů na speciálních pracovištích. Nejčastěji spolupracujeme s Aura Clinic, protože zdejší odborníci mají s transplantačními metodami léčby alopecie dlouhodobé zkušenosti.  

Lidi mohou trápit také další nemoci vlasů a vlasové pokožky. Můžete krátce popsat, jaké z nich jsou nejčastější a co je způsobuje?
Nejčastějším onemocněním je geneticky podmíněná seboroická dermatitida, kdy se na vlasové pokožce tvoří zarudlá zašupená ložiska, někdy také strupy a eroze. Dále se může vyskytovat lupénka či infekční plísňová i bakteriální onemocnění. Často se setkáváme i s kontaktně podmíněnou alergickou reakcí kůže hlavy na nevhodnou vlasovou kosmetiku či barvu na vlasy. V neposlední řadě se ve vlasech může vyskytovat i herpetická virová infekce, tzv. pásový opar, který se později šíří na čelo nebo kolem oka. Velmi závažné je, když kromě vypadávání vlasů dochází i ke vzniku jizvení. Zde bohužel většinou neexistuje účinná terapie.

Jaké jsou moderní možnosti léčby nejčastějších onemocnění vlasů a pokožky hlavy?
V moderní terapii se uplatňuje zejména přímá aplikace účinných látek do vlasové pokožky již zmíněnou mezoterapií (mikrojehličkováním). Velmi efektivní se jeví zejména plazmaterapie a robotická transplatace vlasů.

Jak by se lidé měli o své vlasy a pokožku hlavy správně starat, aby vzniku podobných problémů předešli? Můžete poradit nějaké tipy na účinnou prevenci?
Podobně jako v případě nadměrného padání vlasů účinnou prevenci představuje kvalitní a vyvážená strava s dostatkem vitamínů A, B a D, železa, zinku a aminokyselin, přiměřené zvládání stresu, vyhýbání se nekvalitní vlasové kosmetice a nevhodným kadeřnickým zákrokům, občas používat speciální stimulující vlasové šampóny a tonika a mít štěstí na dobrou genetickou predispozici.

Galerie

Máte zájem o naše služby?

Kontaktujte nás.