No items found.
22
.
2
.
2022

Aktualizované otázky a odpovědi k očkování 3. dávkou vakcíny proti covid-19

Vzhledem k tomu, že pandemie covid-19 nekončí a kolem vakcinace se objevují stále nové, někdy i matoucí zprávy, přinášíme klientům podrobný přehled všech aktuálních informací, které se týkají aplikace 3. dávky vakcíny.

No items found.

Otázky a odpovědi k očkování proti covid-19

Vzhledem k tomu, že pandemie covid-19 nekončí a kolem vakcinace se objevují stále nové, někdy i matoucí zprávy, přinášíme klientům podrobný přehled všech aktuálních informací, které se týkají aplikace 3. dávky vakcíny a rovněž očkování dosud nevakcinovaných osob.

Informace k očkování 3. dávkou vakcíny proti covid-19.

1. Proč se nechat vakcinovat 3. dávkou očkovací látky proti covid-19?
Cílem 3. dávky vakcíny je zvýšit účinnost očkování. Výsledky zahraničních studií totiž ukazují, že přibližně po 4–6 měsících od druhé dávky vakcinace dochází k poklesu účinnosti očkování a roste pravděpodobnost nákazy očkovaných osob. Ochrana rychleji klesá u starších jedinců, chronicky nemocných a lidí se sníženou imunitou, podobně tomu je i u jiných typů očkování. Posilovací 3. dávka očkovací látky má zajistit i ochranu proti novým variantám koronaviru. Podobně jako u varianty delta i u současné varianty omikron 3. dávka sice nemusí zabránit samotné nákaze, ale několikrát sníží riziko závažného průběhu nemoci.

2. Kdy se mohu nechat očkovat 3. dávkou vakcíny?
Očkování 3. dávky proti nemoci covid-19 probíhá dle metodiky Ministerstva zdravotnictví ČR. Posilovací dávka je aktuálně možná u každého zájemce od 12 let. Aplikace posilovací dávky je doporučena po 5 měsících od druhé dávky. U pacientů se sníženou imunitou, mezi které patří lidé s onkologickou či imunosupresivní léčbou, po transplantaci orgánů či kmenových buněk a další specifické skupiny osob, lze po konzultaci s ošetřujícím lékařem 3. dávku aplikovat již 4 týdny po druhé dávce. U vakcíny Janssen se posilující dávka doporučuje již po 2 měsících. Klienti, kteří chtějí být očkováni 3. dávkou, mohou již v předstihu nahlásit zájem telefonicky či e-mailem našemu zákaznickému servisu nebo prostřednictvím online chatu. Pracovníci naší kliniky je kontaktují ve chvíli, kdy se přiblíží uplynutí šestiměsíční lhůty po předchozím očkování proti covid-19 a zajistí jim vhodný termín pro vakcinaci.

3. Jak si zajistit termín očkování 3. dávkou v Health+ nebo na jiném očkovacím místě ?
Pro domluvení termínu očkování v H+, který bude vyhovovat vašim potřebám, stačí telefonicky či e-mailem kontaktovat zákaznický servis polikliniky nebo pracovníky online chatovací služby.

Rezervaci termínu v očkovacích centrech nebo v jiných zdravotnických zařízeních lze provést přes Covid portal. Na očkovacích místech bez registrace není rezervace termínu potřeba, ale při případném zvýšeném zájmu o očkování je nezbytné počítat s čekáním.

Vakcinaci je možné absolvovat pouze v případě, že je člověk ve stabilním zdravotním stavu. Pokud v době naplánovaného očkování trpí jakýmkoliv akutním onemocněním, je nutné termín vakcinace přesunout na jindy.  

4. Kde a jak vakcinace konkrétně proběhne?
Při očkování v prostorách polikliniky H+ vakcinace proběhne v ordinaci vašeho osobního lékaře. V jiných případech se uskuteční ve vámi vybraném očkovacím místě. Průběh vakcinace je identický jako při aplikaci předchozích dávek vakcíny.

5. Mohu si vybrat očkovací látku, jakou chci?
K posílení vakcinace jsou využívány výhradně mRNA vakcíny, tedy očkovací látky Comirnaty (Pfizer/BionTech) a Spikevax (Moderna), jež jsou zatím jako jediné povoleny k přeočkování, a to pro jejich vysokou účinnost. Nová vakcína Novaxoid od firmy Novavax není zatím určena pro posilovací dávku. Pro její schválení v této aplikaci nyní výrobce shromažďuje potřebná data.

Lidé, kteří byli původně očkováni jinými vakcínami, třeba Vaxzevrií (AstraZeneca) nebo dalšími očkovacími látkami, budou rovněž přeočkováni jednou z mRNA vakcín, protože provedené zahraniční studie potvrdily, že kombinace očkovacích látek je bezpečná a účinná. V porovnání s klasickými vakcínami očkovací látky mRNA neobsahují živý virus ani infekční částice, a proto u očkovaného člověka nemohou vyvolat onemocnění. V rozporu s různými poplašnými zprávami šířenými na internetu nemohou ani poškozovat nebo měnit genetické informace (DNA) očkovaných jedinců ani způsobovat neplodnost. Health+ má k dispozici obě dvě mRNA vakcíny.

6. Hrozí po vakcinaci proti covidu-19 nežádoucí účinky?
Po vakcinaci proti covidu-19 se mohou projevit mírné nežádoucí účinky podobné projevům po jiných typech očkování. Mezi nejčastěji hlášené nežádoucí účinky patří citlivost, zduření či bolest v místě vpichu, únava a malátnost, bolest hlavy nebo svalů a kloubů, zvýšená tělesná teplota či horečka vyšší než 38 °C, zimnice, nevolnost a nutkání zvracet, případně zduření a bolest podpažních uzlin. Většina nahlášených nežádoucích účinků byla mírných až středně závažných a obvykle odezněla během několika hodin nebo dnů po vakcinaci. V ojedinělých případech může vakcinace vyvolat závažnou alergickou (tzv. anafylaktickou) reakci, ale tyto reakce jsou velmi vzácné. Ve srovnání s 1. dávkou jsou nežádoucí účinky hlášené po 2. a 3. dávce obvykle mírnější a také méně časté. V rámci prevence závažných nežádoucích účinků, hlavně anafylaktické reakce, je doporučeno, aby očkovaný člověk 15–30 minut po vakcinaci vyčkal ve zdravotnickém zařízení, aby mu lékaři v případě komplikací mohli ihned poskytnout lékařskou pomoc.

7. Existuje nějaká prevence proti případným nežádoucím účinkům vakcinace? 
Nejlepší prevencí proti potenciálním nežádoucím účinkům očkování je 24 až 48 hodin před vakcinací dodržovat klidový režim, omezit stres, vyhnout se konzumaci alkoholu, sportování a dalším fyzicky namáhavým aktivitám, a to také minimálně 24 hodin po očkování. Před i po vakcinaci je vhodné si dopřát optimálně 8 hodin kvalitního spánku. Imunitní systém lze před očkováním podpořit také vyváženou stravou s dostatkem vitamínů, minerálů, nenasycených mastných kyselin a dalších zdraví prospěšných látek, především vitamínů C a D, selenu, zinku a hořčíku. Pro rovnováhu střevní mikroflóry, která má významný podíl na obranyschopnosti organismu, je možné využít například probiotika.

8.   Jak postupovat, pokud se nežádoucí účinky projeví?
Pokud jde o mírné nežádoucí účinky, popsané v odpovědi č. 8, obvykle stačí klidový režim a symptomatická léčba pomocí antipyretik s paracetamolem ke snížení zvýšené tělesné teploty a analgetik ve formě tablet či mastí pro zmírnění bolesti. Pro případ nevolnosti jsou užitečné léky na trávicí obtíže, proti zvracení a pro léčbu průjmových onemocnění. Bolest nebo otok v místě vpichu lze omezit studenými obklady či chladivými gelovými obklady, přínosné mohou být běžné přípravky pro uvolnění namáhaných svalů. Pro urychlení rekonvalescence je třeba zajistit zvýšený příjem tekutin (voda, minerálky, čaje), který pomáhá vyloučit z těla nežádoucí látky, případně lze využít rehydratační roztoky, které pomáhají do organismu doplnit důležité minerální látky. Pokud zmíněné nežádoucí účinky přetrvávají déle než 72 hodin po očkování, dochází k jejich zhoršování, nebo se projeví jiné závažné symptomy, je potřeba co nejdříve kontaktovat osobního lékaře.

9. Je možné, že se v budoucnu bude nutné očkovat ještě dalšími dávkami vakcíny?
Vzhledem k tomu, že koronavirus mutuje, podobně jako je tomu v případě chřipky, tak je možné, že v budoucnosti může dojít k šíření nových a dosud neznámých variant koronaviru a nutnosti úpravy používaných očkovacích látek. Zároveň zatím není zcela jasné, jak dlouho ochrana po vakcinaci vydrží, protože imunitní odpověď se u každého jedince může lišit. Proto není vyloučeno, že v dalších letech bude vhodné vakcinaci opět posílit dalšími posilovacími dávkami. Například očkování proti již zmíněné chřipce je nutné provádět každý rok a vakcíny se každoročně upravují podle aktuálně cirkulujících virových kmenů chřipky. Nejefektivnější schéma vakcinace proti covidu-19 se zatím stále zkoumá.

10. Jak mají rodiče postupovat, pokud chtějí nechat dítě očkovat 3. dávkou vakcíny?
Pokud je dítě či dospívající klientem Health+ stačí rodičům v předstihu nahlásit zájem o aplikaci 3. dávky vakcíny přes náš zákaznický servis či využít online chatovací službu. Naši dětští lékaři vám rádi doporučí vhodné pracoviště očkující i dětské klienty.

Na naší poliklinice již děti neočkujeme pro již velmi malý zájem, kdy nejsme schopni naplnit kapacitu klientů a dochází pak k znehodnocení očkovacích dávek, které jsou distribuovány v baleních po minimálně deseti kusech a musí se spotřebovat v ten samý den.

11. Jak po vakcinaci získám certifikát o očkování?
Certifikát o ukončeném očkování proti covid-19 lze stáhnout na Očkovacím portálu občana, lze ho používat ve vytištěné papírové podobě nebo v elektronické formě po stažení do telefonu či tabletu, případně v mobilní aplikaci Tečka, která je zdarma ke dostupná v Google Play a App Store. Do očkovacího portálu je možné se přihlásit zadáním čísla občanského průkazu a rodného čísla (pouze do konce roku 2021), přes elektronickou identitu (například NIA, MojeID, BankID, OP s čipem apod.) či pomocí zadání telefonního čísla, e-mailu a data narození (nejvhodnější varianta pro cizí státní příslušníky a děti bez OP). Veškeré potřebné informace je možné najít na Covid portalu. Uznávány jsou jen certifikáty vydané po 1. červnu 2021, které splňují všechny náležitosti stanovené ze strany EU. Starší potvrzení je nutné nahradit nově staženým certifikátem, v němž bude uvedeno i případné aplikování posilovací 3. dávky vakcíny. Na očkovacím portálu je možné stáhnout také další dva druhy certifikátů – potvrzení o výsledku negativního testu (zvlášť antigen a PCR) a potvrzení o prodělaném onemocnění (v souladu s aktuálními podmínkami platí jen 180 dnů po prodělané chorobě).

12. Kdo mi zodpoví případné doplňující dotazy?

Pokud máte specifický zdravotní stav, například trpíte chronickým onemocněním nebo máte sníženou imunitu a chcete získat odpovědi na doplňující otázky, je vám k dispozici váš osobní lékař, případně osobní lékař pro děti a dospívající.

Další užitečné informace o covid-19 můžete již nyní najít na našem webu na odkazech níže:

https://programhplus.cz/co-radi-nasi-lekari/dlouhodoba-prevence-covid-19

https://programhplus.cz/co-je-noveho/moznosti-testovani-na-covid-19

https://programhplus.cz/co-radi-nasi-lekari/ockovani-proti-covidu-19-pod-drobnohledem

https://programhplus.cz/postcovidovy-syndrom-pohledem-internisty

Galerie

Máte zájem o naše služby?

Kontaktujte nás.